Dánsko

12.11.2019

Na návšteve v Dánsku som sa inšpirovala odlišnosťou kultúry a niečo o tom vám chcem napísať v tomto článku.

 Cyklistika v Dánsku nie je len šport na víkend, ale je to taktiež  dopravný prostriedok pomocou ktorého sa ľudia dopravujú do práce, alebo na stanicu odkiaľ sa potom presúvajú do práce vlakom.

 Dánom sa páči aj to, že sa môžu hýbať, šetria náklady a najdôležitejšie je, že šetria našu planétu.

V Dánsku momentálne riešia na politickej úrovni ako splniť klimatické ciele aby sa stali lídrami v oblasti zelených technológií- tzv. hľadajú riešenia ako znížiť produkciu emisií, najznámejšie sú ich veterné elektrárne, ktoré vyrábajú elektrinu z obnoviteľných zdrojov- známe veterné mlyny.

Školy v Dánsku sa snažia pridať do rozvrhu viac pohybu na čerstvom vzduchu , za každého počasia ich heslom je

 " neexistuje zlé počasie, len nevhodné oblečenie".

Už deti v škôlkach pre lepšiu imunitu spia počas obedňajšej prestávky vo veľkých kočiaroch, ktoré s detičkami vyložia na čerstvý vzduch pred škôlkou. Na obed jedia dánsky chlieb- ražný chlieb rugbrød s pečeňovou paštétou.

V roku 2016 boli Dáni opäť národom, ktorí v ankete o najšťastnejších ľudí na svete uspeli. 

Nie je to tým, že majú počasie ako na Havaji. Aj keď im prší v priemere 170 dní v roku, ale vážia si každodenné veci a snažia sa budovať spoločnosť kde nie sú veľké rozdiely. 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky